Haber

Çin Yapımı Bir Robot İlk Defa Diz Ameliyatı Gerçekleştirdi

CHENGDU, 13 Aralık (Xinhua) — Çin’de bağımsız olarak geliştirilen bir robot, bir diz ameliyatını başarıyla gerçekleştirerek insan cerrahisinde ticari olarak kullanılan ilk Çin yapımı robot oldu.

Sichuan Üniversitesi Batı Çin Hastanesi’nde ortopedi cerrahları gözetiminde robotla gerçekleştirilen ameliyatta 73 yaşındaki hastanın diz eklemi başarıyla değiştirildi.

Hastanede ortopedi profesörü olan Zhou Zongke, 10 yılı aşkın süredir diz ağrısı çeken hastaya diz ekleminde kireçlenme teşhisi konulduğunu söyledi.

Zhou, hastanın tomografi tarama verilerini modelleme için bilgisayara yüklediklerini ve robot destekli ameliyat öncesi bilgisayarda yapılacak cerrahi işlemleri prova ettiklerini söyledi.

Zhou, “Robot yardımlı cerrahinin avantajı, robotun akıllı ve hassas olması, tam miktar, açı ve kesme kalınlığı ayarında yüksek doğruluk sağlamasıdır” dedi.

Diz ağrısı yaşlılarda ve özellikle osteoartritli hastalarda sık görülen bir şikayettir. Robot, her hastanın kendine özgü durumuna bağlı olarak, insanlar üzerinde gerçekleştirilen ameliyatlarda cerrahlara yardımcı olabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu