Haber

Doğuştan kusurlu genç adam okuma-yazmayı öğreniyor

Van’da bedensel engelli olarak dünyaya gelen 23 yaşındaki Selçuk Tayyan Bedensel Engelliler üyesidir. SporKulübün Basketbol Takımındaki antrenörlerinden ve arkadaşlarından okuma-yazma eğitimi alıyor.

Özalp ilçesinde yaşayan ve ailesi onu eğitim almaya ikna edemeyen Tayyan, yaşadığı zorluklardan sonra okuma-yazma öğrenmeye karar verdi.

Her gün ilçeden merkeze gelen, fizik tedavi gören ve personelin eğitimlerine katılan Tayyan, dernekteki antrenörleri ve arkadaşlarından ders almaya başladı.

Mektup yazmayı ve okumayı öğrenen Tayyan, zorlukları aşarak eğitimine devam etmeyi hedefliyor.

Kendisi hakkında konuşamadığı için birçok zorlukla karşılaştığını belirten Tayyan, “Amacım kimseye ihtiyaç duymadan hayatımı sürdürebilmek. Öğretmenlerimin yardımıyla okuma-yazma eğitimi alıyorum. Derneğe fiziki yardım için geliyorum. Terapi. Öğretmenlerim bana yardım ediyor. Elimden geleni yapıyorum. Mektup öğreniyorum. Evden ayrılmıyordum, çalışmak istemiyordum. Babam eğitim almam için beni çok zorluyordu ama ben yapmak istemiyordum. . Bunu hiç düşünmedim. Şimdi elimden gelenin en iyisini yapacağım.” dedi.

Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Lideri Hanefi Baykara, tüm engellilere katkı sağlayarak topluma katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kulübü 2005 yılında kurduklarını ve çok sayıda milli sporcu yetiştirdiklerini belirten Baykara, şöyle konuştu:

“Selçuk sporu seven, emek veren, fedakarlık yapan bir arkadaşımız. Bir engellinin ilçeden buraya gelmesi çok zor. Öğretmenlerimiz eşliğinde bir şeyler öğretmeye çalışıyoruz. Halk eğitim merkezlerinde ve Milli Eğitim müdürlüklerinde engelliler var ama bazı arkadaşlarımız zaman zaman uyum sorunu yaşayabiliyor.Topluma uyum sağlayamıyor.Arkadaşlarımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.Selçuk da başarılı.İlerliyor. Alfabede. Kur’an’ı da öğrenmeye başladı. En kısa zamanda her alanda kendini geliştirecek. Onun hayatında taraf olacağımıza inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu