Haber

Merkez Bankası Başkanı Erkan: Görevimden af ​​talep ettim

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, istifa kararı aldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023’te göreve geldiğini hatırlatarak, “Bir bedel ödenen bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim almış bir vatan evladı olarak” dedi. Bu kutsal görev bana emanet edildiğinde, topraklarının her karışını, kişisel şartlarımı umursamadan ülkeme döndüm.” “Geldim ve görevimi devraldım. O dönemde henüz reşit olmayan bir çocuk annesi olarak bu kadar ağır bir görevi yürütmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Günlerdir yorulmadan görevimin başındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet gecesidir” dedi.

‘PROGRAMIMIZ MEYVE VERMEYE BAŞLADI’

Merkez Bankası rezervlerinin arttığını belirten Erkan, “Bu noktada ekonomik programımız meyvelerini vermeye başladı. Rezervlerimizin artması, ekonomik bilgiler ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler bu başarının kanıtıdır.”

‘BÜYÜK BİR İTİBAR SUİKASTI KAMPANYASI DÜZENLENDİ’

Son dönemde kendisine yöneltilen iddiaları “itibar suikastı” olarak nitelendiren Erkan, şöyle devam etti:

“Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen kamuoyunun da bildiği gibi son dönemde bana karşı büyük bir prestij suikastı kampanyası düzenlendi. Ailemin ve üstelik daha bir buçuk yaşında bile olmayan masum çocuğumun zarar görmesini engellemek için Bu süreçten daha fazla etkilenmemek adına, ilk günden bu yana gururla yerine getirdiğim görevden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızdan af talep ettim.” Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu bana yaşatan Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık yıldır bu görevi birlikte yürüttüğüm çalışma arkadaşlarıma şükran borçluyum. 9 ay boyunca gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan insanlar.

Özellikle Amerika’da özel sektörde geçirdiğim 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemin ardından, bana en büyük mirasım olan ülkeme ve milletime hizmet etme fırsatını veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve şükranlarımı sunuyorum. Görev sürem boyunca desteğini esirgemeyen çocuklarıma bırakacağım.”

(HABER MERKEZİ)

guneysu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu