Ekonomi

ABD Senatosunda mali gözetim duruşması

Fed’in Kontrolden Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne saat 18:00 ET’de bir sunum yapacak ve milletvekillerinin özellikle Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın Mart ayındaki çöküşüne ilişkin sorularını yanıtlayacak.

Barr, Salı günü yaptığı sunumun daha önce yayımlanan metnine göre, Fed yetkililerinin “daha yüksek faiz oranı ve likidite riski profilleri sergileyen bankalara yönelik hedefli incelemeler yürüttüğünü ve bu risklerle ilgili denetimsel beklentilere odaklanan eğitim ve sosyal yardım yürüttüğünü” söyleyecek.

Barr ayrıca Fed’in ticari gayrimenkulle ilgili “potansiyel kredi bozulmalarını izlediğini” ifade edecek. Fed de dahil olmak üzere ABD bankacılık düzenleyicileri aylardır ticari emlak piyasası hakkında uyarılarda bulunuyor. Haziran ayında yetkililer, borç verenlerden bakanlıkta stresle karşı karşıya olan yüksek kredili borçlularla çalışmalarını istedi.

Artan borçlanma maliyetleri nedeniyle mülk sahipleri baskı altında altında kaldı. Barr’ın yorumları, geçen hafta Fed’in, merkez bankasının ticari gayrimenkullerden ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan potansiyel banka zararlarını yakından izlediğini belirten bir raporun ardından geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu