Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihi geri sarmanın faydası yok!

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 79’uncu Genel Kurulu’nda konuştu.

81 ilde faaliyet gösteren 365 oda ve borsamızın tamamını ve 1,8 milyona yakın üyemizi Alperen olarak gördüklerini belirten TOBB üyelerine, büyük ve güçlü Türk idealine sahip çıktıkları için teşekkür etti.

“Türkiye’ye hizmet mücadelemizde hep sizinle birlikte yürüdük. Ne yaptıysak birlikte yaptık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırt sırta vererek hep birlikte başardık. Demokrasimize yönelik tehditlere sizinle birlikte göğüs gerdik. Ekonomimizi çökertmeye yönelik saldırıları hep birlikte püskürttük, yatırım atılımlarını birlikte hayata geçirdik, Türkiye ekonomisini her yıl ortalama yüzde 5,5 oranında birlikte büyüttük, 236 milyar dolar olan milli gelirimizi 1 trilyon dolara çıkardık. Kişi başı geliri 3 bin 600 dolardan alıp hep birlikte 10 bin 650 dolara çıkardı.İş, “Turist sayısındaki artışa rağmen istihdamı yeniden 32 milyona çıkardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 255 milyar dolara, turist sayımızı da 12,8 milyondan 51,5 milyonun üzerine çıkardık” dedi.

Seçimleri “bir bahtlık seçim” olarak nitelendiren Erdoğan, “Son dönemde siyasi şantaj olarak vize sorununu bir an önce çözeceğiz” dedi.

“FELAKET BÖLGESİNİ YÜKSELTİYORUZ”

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla artık gündemimizdeki ana konulara odaklanabileceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremde kardeşlerimize yönelik bu rezil linç kampanyalarını unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Afetzedelerin acılarının hiçbir sebeple kanamasına izin vermeyeceklerini belirten Erdoğan, “İnşallah en kısa zamanda eskisinden daha şanlı, daha inançlı bir şekilde ayaklarımızı yeniden ayağa kaldıracağız. depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor.Hatay, Maraş’ta “Faaliyete geçen 13 bine yakın iş yerimiz ile burada ticareti mutlaka canlandıracağız” dedi.

“MİSYONUMUZ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK VE YENİ HEDEFLER BELİRLEMEK”

Tarihi geriye sarmanın bir anlamı olmadığını belirten Erdoğan, “Eski sistem tartışmalarını tamamen rafa kaldırıp Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini iyileştirmeye odaklanmalıyız. Geçmişe takılıp kalmak yerine ülke için yeni hedefler koyan Kimin, nerede ne yaptığını hafızamıza kaydedeceğiz. Muhalefet, halkımızı küçük düşüren, gerilimi körükleyen eski söylemlerinden bir an önce vazgeçmelidir.”

Erdoğan, kabinenin kurulmasından sonra siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel her alanda birlikteliğimizi sürdüreceğimize inandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu